Noc spadających gwiazd z 12 na 13 sierpnia

  • 12.08.2019, 20:33
  • ms/mj
Noc spadających gwiazd z 12 na 13 sierpnia Fot. Archiwum Dzisiejszej nocy spójrz w niebo, może mimo chmur dostrzeżesz kilka spadających gwiazd? Powodzenia!

Podziel się:

Oceń:

Za oknami już ciemno, czas szykować się na wielkie widowisko. Koniecznie popatrz w niebo! W nocy z 12 na 13 sierpnia wypada Noc Perseidów.

Spadające gwiazdy można obserwować każdego roku w sierpniu, w zasadzie przez cały miesiąc. W tym roku Perseidy możemy oglądać do 25 sierpnia, ale najwięcej zobaczymy ich właśnie dzisiejszej nocy. Najbardziej widoczne będą poza miastami, w miejscach gdzie zanieczyszczenie sztucznym światłem jest najmniejsze.

Na Podkarpaciu najlepsze do oglądania spadających gwiazd są więc Bieszczady! Skierujmy swój wzrok na północny wschód - dzisiejszej nocy w ciągu godziny na niebie w zasięgu naszego wzroku może się pojawić do 100 Perseidów. Ten gwiezdny taniec możemy obserwować do godziny 4.30, przy czym najwięcej Perseidów można obserwować w drugiej połowie nocy i przed wschodem słońca.

Rój Perseidów związany jest z kometą 109P/Swift-Tuttle, która na swojej drodze zostawia drobinki pyłu spalającego się efektownie w atmosferze ziemskiej. Perseidy obserwowane są od ponad 2000 lat. Znane są także jako "łzy świętego Wawrzyńca" (10 sierpnia, to dzień męczeńskiej śmierci tego świętego). Nazwa roju pochodzi od pozornego miejsca, z którego wydają się lecieć meteory. Jest to gwiazda "η Persei" w gwiazdozbiorze Perseusza.

Na nieszczęście miłośników roju Perseidów, dla całego Podkarpacia IMGW wydało ostrzeżenie 2 stopnia przed burzami z gradem. Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu i  porywami wiatru lokalnie do 110 km/h. Miejscami grad. Komunikat jest ważny do jutra, 13 sierpnia, do godziny do godziny 6.00.

ms/mj

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe