Jaśnie Szanowny Pan w Rzeszowie [DO POBRANIA]

  • 13.08.2019, 21:28 (aktualizacja 13.08.2019, 22:13)
  • opr. ms
Jaśnie Szanowny Pan w Rzeszowie [DO POBRANIA] Fot. Archiwum Spotkania z klasyką filmową „Jaśnie Pan Waszyński” odbędą się 16-18 sierpnia w Rzeszowie.

Podziel się:

Oceń:

W najbliższy piątek, 16 sierpnia, w Rzeszowie rozpocznie się przegląd filmów Michała Waszyńskiego, aktywnego w dwudziestoleciu międzywojennym reżysera filmowego, człowieka o niezwykle barwnym i intrygującym życiorysie.

Michał Waszyński na przestrzeni dziesięciu lat zrealizował aż 40 filmów. Był reżyserem, producentem i scenarzystą, współpracował z Adolfem Dymszą, Eugeniuszem Bodo, Orsonem Wellesem. Uważany jest za odkrywcę talentów światowego kina – Sophii Loren i Audrey Hepburn. Na kartach historii kinematografii zapisał się „Dybukiem”, pierwszym pełnometrażowym filmem fabularnym zrealizowanym w języku jidysz z 1937 roku.

Spotkania z klasyką filmową „Jaśnie Pan Waszyński” odbędą się 16-18 sierpnia w Wojewódzkim Domu Kultury (Okrzei 7) oraz na Rzeszowskim Rynku, gdzie codziennie o godzinie 20:30 odbywać się będą projekcje plenerowe.

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest BEZPŁATNY.

- W programie filmowym zaplanowano projekcję 8 filmów – doskonałych komedii i fars oraz wybitnych dramatów w gwiazdorskiej obsadzie. Na ekranie pojawią się ulubieńcy polskiej publiczności: Eugeniusz Bodo, Adolf Dymsza, Zula Pogorzelska, Szczepko i Tońko, Elżbieta Barszewska. Hoolywoodzki blichtr wniosą Audrey Hepburn i Gregory Peck, bohaterowie „Rzymskich wakacji”, przy których Waszyński pracował w roli kierownika artystycznego

- poinformowała Marta Kraus z Wojewódzkiego Domu Kultury.

Biografię i twórczość Michała Waszyńskiego przybliżą spotkania z ekspertami oraz dokumentalny film biograficzny „Książę i dybuk” Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego.

Projekcjom towarzyszą warsztaty kultury żydowskiej, które odbędą się 16 sierpnia (piątek) w siedzibie Estrady Rzeszowskiej.

Organizatorami są Podkarpacka Komisja Filmowa i Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie. Partnerami Estrada Rzeszowska i Miasto Rzeszów.

opr. ms

Załączone pliki do pobrania (1)

Zdjęcia (3)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe