[WYBORY 2019] Sondaże wyborcze na Podkarpaciu. Zaskoczenie?

  • 26.09.2019, 16:19
  • ms
[WYBORY 2019] Sondaże wyborcze na Podkarpaciu. Zaskoczenie? Fot. Archiwum Sprawdź prognozy Marcina Palade. Czy bardzo będą się różnić od rzeczywistych wyników?

Podziel się:

Oceń:

Poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości na Podkarpaciu bije rekordy. Czy podzieli się mandatami z konkurentami? Marcin Palade, zajmujący się zawodowo geografią wyborczą zaprezentował na Twitterze prognozy poparcia komitetów w okręgu 22 i 23.

Według niego mamy ciekawą sytuację, bo im bliżej wyborów, tym coraz bardziej widoczny trend spadku deklarowanej frekwencji wyborczej.

- Dezercja dotyka przede wszystkim elektorat liberalnego centrum i oznacza, że bez nowych wyborców liderowi poparcie i tak rośnie

- zauważył Marcin Palade. Według niego w skali całego kraju PiS zdobędzie 47,5%, Koalicja Obywatelska więcej niż 28,5%, Lewica - 12%, PSL więcej niż 6,0%, Konfederacja - 4,2%.

Zobacz, jaki rozkład głosów prognozuje dla Podkarpacia:

Trzeba zaznaczyć, że w swojej prognozie nie ujął Konfederacji, a która na Podkarpaciu wystawiła 52 kandydatów (okręg 23 - 30 kandydatów, okręg 22 - 22).

Z prognozy wynika, że PiS zdobędzie na Podkarpaciu niemal wszystko, co będzie do zdobycia. Mimo że wie o tym, że na Podkarpacie może liczyć, nie ustaje w walce o każdy mandat. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na działalność w ostatnich tygodniach chociażby Marcina Warchoła czy Krzysztofa Sobolewskiego. Koalicja Obywatelska z kolei może zdobyć góra trzy mandaty, które powędrują prawdopodobnie do Pawła Poncyljusza, Krystyny Skowrońskiej i Zdzisława Gawlika. Zauważmy przy tym, że obie jedynki to nie mieszkańcy Podkarpacia. I Soboloewski, i Poncyljusz "przyjechali" z Warszawy.

Z dużym prawdopodobieństwem Polskie Stronnictwo Ludowe i Lewica zostaną bez mandatów.

W okręgu krośnieńsko-przemyskim PiS mógłby zdobyć 8, może 9 mandatów i wśród ich posiadaczy zapewne będzie były marszałek Sejmu, Marek Kuchciński, który od czasu afery z lotami, nie jest zbyt mocno zaangażowany w promocję swojej osoby. Ostatnie doniesienia medialne z jego udziałem dotyczą jego pozwu sądowego w trybie wyborczym przeciwko Grzegorzowi Furgo z klubu parlamentarnego PO-KO. Joanna Frydrych, jedynka na liście wyborczej Koalicji Obywatelskiej, w okręgu 22 przyjęła taktykę organizowania konferencji prasowych, tak jak ma to miejsce w okręgu 23. W ten sposób chce zwrócić swoją uwagę i ma o co walczyć, bo według sondaży, południe Podkarpacia zagłosuje na jedną osobę z KO.

Biorąc pod uwagę niską frekwencję zarówno PSL jak i Lewica według prognoz nie zdobędą mandatu.

Jak będzie w rzeczywistości? Dowiemy się 13 października.

 

ms

Komentarze (3)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Renatka
Renatka 02.10.2019, 09:53
I co z tego, że Poncyljusz przyjechał z Warszawy? Ilu mieliśmy rdzennych mieszkańców okręgu w Sejmie, którzy nie zdziałali NIC? Podkarpacie potrzebuje kogoś, kto będzie DOBRZE reprezentował nasz region, a Poncyljusz uważam, zrobi to bardzo dobrze. Ma doświadczenie jako polityk, jako przedsiębiorca. Może wreszcie przestaniemy być traktowani jako zaścianek!
II - gi sort
II - gi sort 29.09.2019, 17:38
Może i Podkarpacie się opamięta i wystawi czerwoną kartkę temu rozdawnictwu z nieswoich pieniędzy.
obywatel
obywatel 28.09.2019, 21:24
Mam nadzieję ,że Podkarpacie nie da plamy inaczej postęp będzie się nadal wlókł szybkością żółwia.

Pozostałe