Jest drugą na świecie ekwadorską siostrą zakonną z Polski

  • 29.09.2019, 17:13
  • opr. ms/ks. Przemysław Jamro
Jest drugą na świecie ekwadorską siostrą zakonną z Polski Fot. Diecezja Rzeszowska/Magdalena Setlak Siostra Magdalena - po lewej, w bordowej koszuli.

Podziel się:

Oceń:

Puszcza Amazońska, równik, Ekwador. Brzmi to niewiarygodnie i dosyć egzotycznie, bo taki jest właśnie ten kraj w Ameryce Południowej. Tam właśnie siostra Magdalena Setlak z diecezji rzeszowskiej złożyła śluby w Zgromadzeniu Sióstr Kombonianek. Jest drugą na świecie siostrą zakonną z Polski w tej rodzinie zakonnej.

Marta z Kostaryki, Lucia z Hiszpanii i Magdalena z Polski w Quito, stolicy Ekwadoru, w obecności księży, złożyły na ręce siostry prowincjalnej Josefiny Calle Solórzano swoją profesję zakonną. W tym wydarzeniu towarzyszyły im siostry zakonne, rodzina i przyjaciele. Wydarzenie miało miejsce 14 września.

Magdalena, która przyjęła śluby zakonne w Ekwadorze, jest drugą na świecie kombonianką z Polski. Pierwsza kombonianka, siostra Anna, pracuje na Sri Lance, a w postulacie w Grenadzie w Hiszpanii do dalszej drogi zakonnej przygotowuje się Dominika.

Magdalena Setlak pochodzi z parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Gorlicach w diecezji rzeszowskiej. Ze Zgromadzeniem Ojców Kombonianów zetknęła się w Krakowie. Poznawała specyfikę misyjną tego zgromadzenia najpierw jako studentka, później jako pedagog przedszkolny, by po kilku latach odkryć powołanie do głoszenia Ewangelii w charyzmacie św. Daniela Comboniego, założyciela kombonianów i kombonianek.

Droga do pierwszych ślubów nie była łatwa. Magdalena przez pierwsze dwa lata odbywała postulat w Grenadzie na południu Hiszpanii. Kolejne lata spędziła w Quito, gdzie odbyła nowicjat, który zakończył się złożeniem ślubów.

Tydzień po ślubach w Ekwadorze siostra Magdalena wraz z ojcami kombonianami z Krakowa prowadziła w Bazylice Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Gorlicach animację misyjną. Swoją pierwszą posługę misyjną rozpocznie w Kenii, gdzie będzie pracować w szkole.

opr. ms/ks. Przemysław Jamro

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe