Młodzi z pasją: „Zatajenie wad produktów „za pieniądze” nie wchodzi w grę” 

  • 21.11.2019, 17:14
  • DJ
Młodzi z pasją: „Zatajenie wad produktów „za pieniądze” nie wchodzi w grę” Fot. Szczepan Kosiba Młody przedsiębiorca i YouTuber udziela nam wywiadu.

Podziel się:

Oceń:

Rozmawiamy ze Szczepanem Kosibą – podkarpackim, młodym przedsiębiorcą i YouTuberem z kanału !Gadżet4u. Szczepan zaczynał swoją działalność jeszcze na studiach – obecnie jego kanał technologiczny subskrybuje prawie 30 tysięcy osób, a łączna liczba wyświetleń jego filmów przekroczyła pięć milionów. Rozmawiamy o technologii, dronach, YouTubie, a także przedsiębiorczości i czy Mielec – rodzinna miejscowość YouTubera, ma szansę na zostanie miastem biznesu kreatywnego.

Jak zaczęła się Twoja przygoda z filmowaniem?

Zabrzmi to jak typowa historia na stronie każdego filmowca, ale cóż –  od dziecka razem z bratem zawsze ciągnęło nas do filmowania i opowiadania historii obrazem, więc tak nam zostało. 


Dlaczego akurat drony?

Od dronów wszystko się zaczęło, głównie dlatego, że zakup całego sprzętu żeby móc nagrywać w miarę profesjonalne filmy to koszt 20-100 tysięcy złotych. Będąc na studiach te kwoty były absolutnie astronomiczne dlatego postanowiłem znaleźć sobie niszę. Interesowałem się trochę modelarstwem, więc postawiłem na filmowanie z powietrza. Drony w tamtym okresie dopiero się pojawiały, nie było gotowych rozwiązań all in one tak jak teraz. Trzeba było osobno kupić platformę, stabilizator obrazu, kamerę, śmigła, baterie itd. Trzeba było się trochę na tym znać – dlatego szybko udało znaleźć się klientów na pierwsze zlecenia.


Na Twoim kanale na YouTube, że kochasz gadżety i nowinki technologiczne – jednak recenzje i filmiki dotyczą głównie dronów. Dlaczego tak? 

Znowu – temat był bardzo niszowy, jako że założenie kanału zbiegło się w czasie z zakupem nowszego drona postanowiłem nagrać o nim odcinek (nie było żadnego materiału na temat tego modelu). Fakt, na kanale najlepiej przyjmują się drony, ale staram się nie ograniczać tylko do nich. Testuję też rożnego rodzaju pojazdy elektryczne, smartwatche, gimbale, głośniki itd. 


Swoją działalność założyłeś jeszcze, kiedy byłeś studentem pierwszego roku – jak to wyglądało?

Początkowo zarejestrowałem się w programie AIP, który pozwolił mi rozkręcać biznes przy minimalnych kosztach. Z tego, co pamiętam wtedy nie było małego ZUS-u, więc koszty działalności były dość spore. AIP idealnie nie było, ale na początek lepszego rozwiązania nie ma. Musiałem pogodzić naukę z realizacją zleceń, na szczęście wykładowcy byli bardzo wyrozumiali. 


Wykonywałeś zlecenia już dla wielu marek, którą współpracę wspominasz najlepiej?  

Nie chciałbym nikogo faworyzować, każde zlecenie było unikalnym doświadczeniem, ale gdybym miał wybrać to chyba współpraca z mielecką firmą D.K.K Development twórcami aplikacji TIM dla niepełnosprawnych. Podoba mi się ich misja i każdy film realizowałem z przyjemnością. 


Czy Twoim zdaniem prowadzenie firmy w Polsce jest trudne? 

Myślę, że prowadzenie działalności gdziekolwiek nie należy do prostych. Będąc na etacie po osiem godzin mogłem wrócić do domu i zwyczajnie odciąć się od obowiązków zawodowych. Mając swoją dzielność trzeba się temu całkowicie poświecić. Praktycznie 16 godzin dziennie myśli się o pracy nawet jeśli aktualnie nie pracujesz. Ale myślę, że dla kogoś kto lubi to, co robi nie sprawia to większego problemu, tak przynajmniej jest w moich przypadku.


Widzisz jakiś progres na rynku dronów?

Aktualnie mamy monopol ze strony jednej firmy DJI, która wypuszcza drony bardzo ostrożnie. Tak naprawdę dopiero, kiedy inna firma spróbuje zbliżyć się jakimś produktem do poziomu DJI, ci wtedy wypuszczają petardę, która zmiata pozostałe drony. Uważam jednak, że na rynku dronów jest jeszcze sporo do pokazania i daleko tej branży do stagnacji jaką widzimy wśród smartfonów.

DJ

Komentarze (7)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

asd
asd 30.11.2019, 08:00
Bardzo spoko kanał. Gość wie o czym mówi i mówi w sensem.
Aher
Aher 27.11.2019, 06:00
Jestem stałym widzem i bardzo cenię jego twórczość. Sam chciałbym wrócić do nagrywania, jednak na to potrzebowałbym pieniędzy. Liczę, że uda się mi wygrać konkurs Empika "Żyj z Pasją", bo jednak za 2000zł można fajnego drona do nagrywek zakupić, a chodzi mi głównie o krajobrazy i aglomeracje miejskie. To też ciekawy sposób na zarobek, bo takie przebitki często ludzie(i firmy) zwyczajnie kupują
Niesmieszek
Niesmieszek 22.11.2019, 19:50
Widzę straszny ból pośladów
Niesmieszek
Niesmieszek 22.11.2019, 21:15
Oczywiście mam na myśli pana „Śmieszka”
Śmieszek
Śmieszek 22.11.2019, 18:24
Zabawne, że mówi „współpraca z mielecką firmą D.K.K Development twórcami aplikacji TIM dla niepełnosprawnych” na pytanie „ z kim najlepiej mu się współpracowało?” Tyle że tępił niepełnosprawnych w szkole. Poza tym ustawiony tatuś ustawił synusia i tyle
SzczepanK
SzczepanK 22.11.2019, 19:26
Rozumiem jakbyś napisał że krzywy ryj czy coś, to bym się nawet z tobą zgodził, ale bajka o tępieniu w szkole ??
Śmieszek
Śmieszek 22.11.2019, 19:52
No widzisz ludzie jednak mają oczy i to i owo pamiętają jeszcze

Pozostałe