Na Podkarpaciu skonstruowali przyrząd do tradycyjnego wybijania monet [FOTO] 

  • 09.12.2019, 09:24
  • DJ
Na Podkarpaciu skonstruowali przyrząd do tradycyjnego wybijania monet [FOTO] Fot. Damian Jemioło Mincerski przyrząd skonstruowany przez Bartosza Madejczyka.

Podziel się:

Oceń:

Bartosz zainteresował się mincerstwem i grawerstwem dzięki swojemu ojcu, który zajmuje się tym od kilkudziesięciu lat. Początkowo wszystko robili ręcznie, z czasem dzięki nowoczesnym maszynom doszło do automatyzacji. Nadal jednak niektóre rzeczy – z pasji, wytwarzają przy użyciu własnych rąk. Tak powstała marka Bartosza – Mincerz Mielecki. Sam jej właściciel przybliżył nam nieco historię mincerstwa oraz zaprezentował jak ręcznie wybijać monety, a wszystko to za pomocą siły ludzkich mięśni.

Zobacz, jak wybijać monety tradycyjną metodą.

loadingŁaduję odtwarzacz...


Na co dzień prowadzą firmę, która zajmuje się grawerstwem. Wszystko to za sprawą ojca Bartosza, który jak mówi jego syn – od zawsze przygotowywał odznaczenia, medale czy statuetki. Bartosz, kiedy wszedł w temat grawerowania, również zaczął zajmować się bardziej artystycznymi projektami.

Pasję do grawerstwa zaszczepił we mnie ojciec. Od dziecka interesowałem się rysunkiem, więc tata zabierał mnie do firmy, żebym mógł zawsze coś podłubać. Na początku zaczynałem od jakichś prostych projektów, ojciec wszystkiego mnie uczył. Pokazywał mi jak przygotować szablon na tak zwany pantograf – najpierw rysowałem lub projektowałem coś na komputerze, a później ręcznie rzeźbiłem szablon. Wtedy nie było jeszcze takich maszyn CNC, które praktycznie same grawerują. Kiedyś musiałeś wszystko przygotować ręcznie. – mówi Bartosz Madejczyk, właściciel Mincerza Mieleckiego.

Początkowo zajmowali się właśnie medalami pamiątkowymi lub okolicznościowymi czy odznakami. 

Projektowaliśmy dużo odznaczeń dla myśliwych, którzy często przy jakichś swoich okazjach lubią sprawić sobie taki prezent. – zaznacza Bartosz.

Tematem mincerstwa szerzej Bartosza zainteresował klient, który przyszedł do niego około 15 lat temu. Wpadł on na pomysł, aby na imprezach okolicznościowych lub w miejscach turystycznych ustawiać przyrządy, dzięki którym ludzie będą mogli własnoręcznie wybijać monety

Pomogliśmy mu wtedy stworzyć taki przyrząd do bicia monet pamiątkowych. Ręcznie wygrawerowaliśmy klientowi matryce do wybijania monet tradycyjną metodą mincerską. To bardzo stary sposób, który sięga czasów starożytności. Polegał on na wbijaniu matrycy z rewersem, np. w jakiś drewniany kołek, układaniu na nim monety, a następnie trzymania awersu w dłoni i uderzaniu w niego młotem. Dzisiaj wszystko to robi się automatycznie i ten ręczny sposób został trochę zapomniany. My jednak odświeżyliśmy i udoskonaliliśmy ten ręczny projekt, dzięki czemu można to robić bardzo łatwo i naprawdę bezpiecznie. Współpracowaliśmy z tym klientem przez dwa-trzy lata, robiliśmy dla niego matryce, on umieszczał przyrządy w turystycznych punktach, takich jak góra Śnieżka. Później jednak zarzuciliśmy projekt i wróciliśmy do niego jakieś dwa lata temu.

DJ

Zdjęcia (9)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe