Opuszczony grób polskiego księcia z Podkarpacia w... Brazylii [MAPA]

  • 03.01.2020, 12:48
  • ms
Opuszczony grób polskiego księcia z Podkarpacia w... Brazylii [MAPA] Fot. Fabiano Oliveira "Przesyłam zdjęcia grobu księcia. Grób jest opuszczony, ponieważ wielu tutaj nie zdaje sobie sprawy ze znaczenia tak niezwykłego człowieka. To dla nas zaszczyt wiedzieć, że szlachcic, członek tak tradycyjnej polskiej rodziny, przeszedł przez nasze miasto." napisał Fabiano Oliveira.

Podziel się:

Oceń:

Z dalekiego Jacarezinho w Brazylii napisał do Muzeum w Przeworsku Fabiano Oliveira, który na miejscowym cmentarzu odkrył grób księcia Andrzeja Lubomirskiego, zmarłego 22 listopada 1953 roku.

Książę herbu Szreniawa bez Krzyża, Andrzej Lubomirski, urodził się 22 lipca 1862 w Przeworsku, zmarł w wieku 91 lat. Był trzecim i ostatnim ordynatem przeworskim po ojcu, a także właścicielem Korczyny. Aktywnie angażował się w politykę, był działaczem gospodarczym, doktorem prawa. Od 1898 roku był posłem na Sejm Galicyjski, 9 lat później – posłem do parlamentu wiedeńskiego.

W latach 1889-1901 był konserwatorem zabytków historycznych i sztuki w Galicji Zachodniej. Od 1904 roku był prezesem Ligi pomocy przemysłowej dla Galicji, w 1920 - wiceprezesem Rady Centralnego Związku Polskiego Przemysłu, Górnictwa, Handlu i Finansów. 8 lat później został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za opiekę nad instytucjami kulturalnymi w Polsce. Po zakończeniu działań wojennych opuścił swój dom.
 

- W lipcu 1944 roku książę Andrzej Lubomirski opuścił Przeworsk i wyjechał do Mszany Dolnej, dalej z Krakowa przez Czechosłowację dotarł do Francji, następnie do Szwajcarii, przebywał także w Brukseli, wreszcie osiadł w Brazylii w São Paulo.

- przekazało Muzeum w Przeworsku Zespół Pałacowo-Parkowy.

Książę zmarł w Jacarezinho w Brazylii w domu starców 29 listopada 1953 roku.

- Miasto Jacarezinho znajduje się w stanie Paraná, na południu Brazylii. Liczy około 40 tys. mieszkańców i słynie obecnie z jednej z najlepszych szkół prawniczych w kraju. W latach 50. XX w. członkowie hiszpańskiej rodziny królewskiej z dynastii Burbonów mieszkali w Jacarezinho. Z kolei w São Paulo przebywała bratanica księcia Andrzeja, córka brata Kazimierza – Cecylia, urodzona 1907 r. w Porębie Wielkiej, zmarła w 2001 r. w São Paulo.

- podało muzeum, informując dalej, że Cecylia Lubomirska 15 września 1932 w Krakowie poślubiła księcia Gabriela de Bourbon Sycylijskiego. Syn Cecylii i Gabriela - książę Kazimierz de Bourbon, w 1967 r. w Jacarezihno poślubił księżniczkę Marię Cristinę de Savoy-Aosta.

Końcem 2019 roku zdjęcia opuszczonego grobu podkarpackiego księcia trafiły do przeworskiego muzeum. Przesłał je Fabiano Oliveira z Brazylii, pisząc:

- Przesyłam zdjęcia grobu księcia. Grób jest opuszczony, ponieważ wielu tutaj nie zdaje sobie sprawy ze znaczenia tak niezwykłego człowieka. To dla nas zaszczyt wiedzieć, że szlachcic, członek tak tradycyjnej polskiej rodziny, przeszedł przez nasze miasto.

Książę z Przeworska pochowany jest w skromnym grobowcu niewiele przypominającym miejsca spoczynku rodzin książęcych. Grób jest opuszczony, skromny, trochę zaniedbany, zapomniany.

ZOBACZ ZDJĘCIA:

ms

Zdjęcia (4)


Komentarze (5)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Kowboj
Kowboj 04.01.2020, 18:59
Zgadzam się w 100% z parasolem, zaraz poleci fala hejtów ale ci wszyscy którzy hejtują to są ci którymi władze właśnie lekką ręką manipulują :( A co zaczyna dziać się w kraju teraz zostajemy sprzedawani nie widzicie tego? Polityka doprowadza kraj do ruiny, zamiast rozwijać to zwijać zaczyna się. Przykre... Myślicie, że rozdawanie pieniędzy na prawo i lewo jest dobre? bo co masz czwórkę dzieci i nie musisz pracować? a skąd rząd wezmie pieniądze na to zabierze tobie(poprzez rosnące ceny wszystkiego) i tym którzy chcą pracować(podatki już niewiedząc za co) a są przykręcani właśnie przez twoje darmowe pensje.. Kolbuszową od lat rządzi jedna partia i jak wygląda ten powiat DZIADOSTWO to samo czeka wszystkich. Bijmy brawo..........
parasol
parasol 04.01.2020, 15:37
I wszystko super ,fajnie .Ale tak sobie czasem mysle czy ci ksiazeta tak naprawde zasluguja na nasz szacunek ? niby mamy im zawdzieczac ze wybudowali piekne zamki,zamawiali piekne meble oraz obrazy u wybitnych malarzy ale robili to kosztem zwyklej ludnosci ktora zwyczajnie wykorzystywali bedac wlascicielami czasami calych powiatow .Powiecie ze byli wyksztalceni ? no byli bo i byli bagaci to mogli posylac dzieci do szkol mieli guwernantki ktore od malutkiego uczyly ich jezykow a w tym czasie zwyczajne dzieci szukaly po podlodze w chalupie skorki chleba by cokolwiek do brzucha wrzucic.Przeciez ci panowie ogromne majatki przegrywali w karty -co robili Tyszkiewiczowie a Kolbuszowej ? :) Czy ci szlachcicie mieli szacunek do zwyklych ludzi -chyba nie bo przeciez traktowali ich jako swoich poddanych !!! popatrzmy na zamek lancucki tam ksiezna miala cholera zloty nocnik i lektyke ktora musiala ja wnosic na pierwsze pietro bo sie damulce ruszyc *** nie chcialo ,a co robili dosc czesto ksiazecy synowie ze sluzba plci zenskiej ?? Nasz august poniatowski rozwalil caly prawie kraj na korzysc rosji a o targowicy ktora to wlasnie nasi wspaniali mozni panowie urzadzili sobie na zgube kraju tylko i wylacznie w imie wlasnych interesow to co powiedziec ?? szacunek na nastepne pokolenia ? watpie . Fajnie byc dobroczynca i filantropem skoro sie dostae majatek lepkimi rekami ,podobnie dzisiejsi miliarderzy najpierw ukrasc (przepraszam zarobic "sposobem") miliard a pozniej filantropijnie rzucic cholocie ludzkiej 10 milionow i oczekiwac wdziecznosci :)
Ekonomista
Ekonomista 05.01.2020, 12:22
Łukasz i LLime, żałośni jeśteście...... wybierając partię małych ludzi "P.łać i S.trać" :D Przecież to oni zwalniają tych Amerykanów Niemców Francuzów z jakich kolwiek opłat podatkowych w strefach ekonomicznych :D zeby mogli na tobie kroić kasę xD Obudzcie się :D Polski przedsiębiorca jest na każdym kroku gnojony To nowy podatek, to kara, to mandat, to coś innego :D tak jak podatek o odpadach uchwalony 27 grudnia:D a do 31 grudnia czas był na składanie wniosków xD To kpina człowieku :D a Przyjdzie taka firma jak Borg warner I za groszę tutaj tworzy swoje turbiny xD a ty się cieszysz ze masz prawo do posiłku w pracy xD Tego małego króla "Maciusia" na taczkach wywieżć i spalić!!!!!
Łukasz
Łukasz 04.01.2020, 20:36
aby uświadomić Ci o czym pierd.... polecam wycieczke z przewodnikiem do zamku krasiczyn, po opowiadaniu przewodnika, jeśli masz godność i rozumiem człowieka może oprzytomniejesz
LLime
LLime 04.01.2020, 19:48
Tak ciebie boli tyłek? A dzisiaj dla kogo robisz? Dostajesz jakieś śmieszną wypłatę, gdy prawdziwą kasę robi na tobie jakiś Niemiec, Francuz czy Amerykanin, którego nawet na oczy nigdy nie zobaczysz, a później wydasz te swoje grosze w markecie który jest własnością innego Portugalczyka.

Pozostałe