AFERA PBS: Kto zapewni wypłatę 500+ na Podkarpaciu?

  • 24.01.2020, 11:09
  • ms
AFERA PBS: Kto zapewni wypłatę 500+ na Podkarpaciu? Fot. Patryk Oberc Wojewoda Podkarpacki jest w stałym kontakcie z przedstawicielami podkarpackich samorządów, udzielając wszelkich informacji oraz wsparcia organizacyjnego.

Podziel się:

Oceń:

Ministerstwo Finansów zapewniło 23 stycznia, że jest organ, który ma się zatroszczyć o to, by na Podkarpaciu nie zabrakło funduszy na świadczenie 500+.

O aferze związanej z przymusową restrukturyzacją Podkarpackiego Banku Spółdzielczego pisaliśmy kilkakrotnie:

23 stycznia w tej sprawie wypowiedziało się Ministerstwo Finansów. Padło kilka ważnych deklaracji.

Przede wszystkim resort wyjaśnił, co już w zasadzie wiedzą wszyscy, jaki był cel przymusowej restrukturyzacji. Tzn. "zabezpieczenie przed utratą znaczących środków zgromadzonych w banku przez osoby prywatne, przedsiębiorstwa oraz inne podmioty (w tym jednostki samorządu terytorialnego), a także uchronienie banku przed upadłością."

- Brak decyzji o przymusowej restrukturyzacji doprowadziłby do wielokrotnego zwiększenia utraty środków. Natomiast jednostki samorządu terytorialnego bez decyzji o przymusowej restrukturyzacji, utraciłyby wszystkie zgromadzone środki finansowe. Dzięki właściwym działaniom organów państwowych nie doszło do takiej sytuacji

- zapewnia Ministerstwo Finansów. Dodaje również, że podjęte zostały działania, które mają zapewnić płynność w realizacji wszystkich działań samorządów.

W jaki sposób?

  • Ministerstwo Finansów wypłaci 23 stycznia jednostkom samorządu terytorialnego subwencję oświatową i równoważącą w kwocie niemal 76 mln zł, z których opłacane są przede wszystkim wydatki związane z funkcjonowaniem szkół – w tym wydatki związane z wynagrodzeniami nauczycieli.
  • Bank Gospodarstwa Krajowego przedstawi samorządom ofertę zwrotnych mechanizmów finansowych na preferencyjnych warunkach, które zapewnią płynność finansową.
  • Ministerstwo Finansów pracuje nad możliwością wypłaty kolejnej raty subwencji w przyspieszonych terminach zapewniając tym samym pełne bezpieczeństwo funkcjonowania jednostek samorządu terytorialnego.
  • Wojewoda Podkarpacki zapewni płynność realizacji programu 500 plus.

Ponadto Wojewoda Podkarpacki jest w stałym kontakcie z przedstawicielami podkarpackich samorządów, udzielając wszelkich informacji oraz wsparcia organizacyjnego.

ms

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe