Śmiertelny wirus z Chin coraz bliżej Europy. W Polsce wydano pierwszy komunikat

  • 24.01.2020, 17:34
  • ms
Śmiertelny wirus z Chin coraz bliżej Europy. W Polsce wydano pierwszy komunikat Fot. GIS Źródło infekcji nie jest znane i dlatego zakłada się, że może ono nadal być aktywne i prowadzić do kolejnych przypadków zakażeń.

Podziel się:

Oceń:

Nowy koronawirus 2019-nCoV rozprzestrzenia się błyskawicznie. Są pierwsze doniesienia mówiące o tym, że choroba dotarła do Wielkiej Brytanii i Finlandii. Główny Inspektorat Sanitarny w Polsce wydał komunikat w tej sprawie.

Na dzień 24 stycznia wiemy o śmierci 26 osób. 830 - jest zarażonych (dzień wcześniej było ich 614). Chodzi o wirusa, który pojawił się w Chinach i do dziś nie wiadomo, w jaki dokładnie sposób można się zarazić. Udało się jedynie ustalić, że przenosi się z człowieka na człowieka. Wirus rozprzestrzenia się bardzo szybko - jest już w Singapurze, Tajlandii, Korei Południowej, Japonii, Stanach Zjednoczonych Ameryki, Arabii Saudyjskiej i w Wietnamie. Są pierwsze doniesienia o podejrzeniu zachorowań w Wielkiej Brytanii i Finlandii.

Jak informuje Główny Inspektorat Sanitarny 23 stycznia wszystkie loty z Wuhan zostały odwołane. Został również wstrzymany cały transport publiczny oraz dalekobieżny. Podobne środki ostrożności zostały również wdrożone w pobliskiej miejscowości Huanggang. W obu miastach, miejsca spotkań publicznych zostały zamknięte do odwołania, a władze miast zalecają unikanie uczestnictwa w różnego rodzaju spotkaniach grupowych.

GIS wskazuje, jakie są objawy śmiertelnego wirusa. Należy zwracać uwagę na gorączkę, dreszcze, bóle mięśniowe, katar, kaszel oraz duszności. Badania RTG klatki piersiowej wykazały typowe cechy wirusowego zapalenia płuc z rozlanymi obustronnymi naciekami.

- Źródło infekcji nie jest znane i dlatego zakłada się, że może ono nadal być aktywne i prowadzić do kolejnych przypadków zakażeń. W świetle aktualnie dostępnych informacji, ECDC uważa, iż dla osób podróżujących z krajów UE/EOG do Wuhan, istnieje umiarkowane prawdopodobieństwo zakażenia, po bliskim kontakcie z osobą z objawami choroby

- zaznacza Główny Inspektorat Sanitarny, który na bieżąco monitoruje sytuację epidemiologiczną.

ms

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe