Wracają do Rzeszowa z Chin. Czy rzeszowscy studenci są bezpieczni? Lotnisko wydaje oświadczenie

  • 25.01.2020, 12:35
  • DJ/ms
Wracają do Rzeszowa z Chin. Czy rzeszowscy studenci są bezpieczni? Lotnisko wydaje oświadczenie Fot. Wikipedia 8 studentów z rzeszowskiej wymiany zostało w Wuhan.

Podziel się:

Oceń:

Kiedy trwał nabór studentów do wyjazdu do chińskiego Wuhan, nikomu przez myśl nie przeszło, że w mieście wybuchnie epidemia koronawirusa. Studentom udało się wyjechać tuż przed blokadą miasta, ale czy są zdrowi? Wyjaśniamy!

Studenci z Politechniki Rzeszowskiej przebywali w chińskim mieście Wuhan, w którym zaczął szaleć koronawirus. Kiedy tylko dowiedzieli się o wybuchu epidemii i blokadach kolejnych miast w obrębie metropolii Wuhan, postanowili wyjechać.

Mowa tutaj o 12 osobach z 20, które ostatni miesiąc spędziły w Chinach, będąc tam na wymianie i przy okazji zwiedzając kraj. Widząc jednak rosnącą panikę, spakowali walizki i w ostatniej chwili kupili bilety na pociąg do Pekinu i zarezerwowali miejsca w samolocie

Co wiemy o wyjeździe studentów do WuhanPolitechnika Rzeszowska zorganizowała wyjazd w ramach międzynarodowej wymiany na studia w Huazhong University of Science and Technology. Studiuje tam 56 tys. studentów, a sam uniwersytet w Wuhan jest w pierwszej dziesiątce najlepszych uczelni w Chinach

- Do tej pory z możliwości wyjazdu skorzystało 145 studentów naszej uczelni 

- poinformowała Politechnika Rzeszowska.

- Uczelnia ma studentów z całego globu z USA, Nowej Zelandii a także wielu państw Europy, Azji oraz Afryki. Kampus Uniwersytetu ma wielkość Rzeszowa

– tłumaczył jeszcze w trakcie naboru na wymianę letnią prof. dr hab. Grzegorz Ostasz, prorektor ds. współpracy międzynarodowej.

Politechnika monitoruje sytuację na bieżąco. Rozmawialiśmy z rzecznikiem prasowym uczelni, Janem Rybakiem, który przekazał nam że w ramach wymiany do Wuhan pojechało właśnie 20 studentów. 12 z nich zdecydowało się na opuszczenie miasta i powrót do Polski.

- W Wuhan zostało 8 osób z naszej wymiany. 12 studentów dzisiaj wylądowało w Warszawie na Lotnisku Chopina. Wszyscy zostali przebadani, mieli m.in. mierzoną temperaturę ciała. Mamy informację, i chcę uspokoić, że żadna z osób z naszej wymiany nie ma objawów zarażenia wirusem

- powiedział nam w rozmowie Jan Rybak.

Politechnika Rzeszowska powiadomiła o sprawie wszystkie służby bezpieczeństwa w Polsce, w tym właściwe resorty, jest w kontakcie z Ambasadą w Pekinie. Internauci domagali się profilaktycznej kwarantanny, przychylono się do ich prośby? Sprawdź oficjalny komunikat GIS:

Jak udało nam się dowiedzieć, aktualnie w Wuhan przebywa 30 Polaków. Czy są oni bezpieczni? Co się stanie, kiedy wrócą? GIS wydał już pierwsze ostrzeżenie, o którym pisaliśmy tutaj:

Lotnisko Chopina w Warszawie wydało oświadczenie w związku z przyjazdem studentów i innych osób z Chin. Zobacz:
 

DJ/ms

Komentarze (7)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Boję się
Boję się 26.01.2020, 10:07
No to będziemy mieli epidemię na Podkarpaciu za tydzień bo ich puszczono do domów. Chore to. Ptasią grypą bardziej strzegli niż ludzką epidemią. Nie trzeba wojny, już wirusa wypuścili i sprawę załatwi.
Emeryt
Emeryt 25.01.2020, 23:58
Dlaczego studentów nie poddano kwarantannie? .Choroba rozwija się nawet do 12 dni. W dniu przylotu do Polski studenci mogą nie mieć żadnych objawów , ale mogą być zarażeni i być potencjalnym źródłem
zakazenia. Kto podjął taką decyzję .Co na to Główny Inspektorat sanitarny. .Obserwując relacje z Chin uwagę zwracają ubrania ochronne służb medycznych .Takie kombinezony ochronne świadczą , że sytuacja jest naprawdę bardzo groźna .Liczba zachorowań i liczba zgonów jest coraz większa .( w czwartek 17 zgonów a w sobotę już 41 )
Boję się, ze działania prewencyjne naszych służb są niewystarczajace.
Ad
Ad 25.01.2020, 21:48
Państwo ze styropianu... Nie mieli gorączki, to ich puścili...
MP
MP 25.01.2020, 17:47
Skoro wirus może nie dawać oznak przez 5-10dni, a studenci byli w miejscu, które aktualnie jest odcięte od reszty świata, to może jednak warto im zafundować kwarantannę...?
zwj
zwj 25.01.2020, 17:13
kwarantanna nie zaszkodzi
Nn
Nn 25.01.2020, 15:34
Zamknac ich na 10 dni niech nie zarazaja
Zigolak
Zigolak 25.01.2020, 14:44
https://www.wykop.pl/link/5307…
Proszę ich do kwarantanny

Pozostałe