WOJSKO wkracza na Podkarpacie. Ich widok będzie codziennością [FOTO] 

  • 06.02.2020, 20:01
  • ms
WOJSKO wkracza na Podkarpacie. Ich widok będzie codziennością [FOTO] Fot. st.kpr Mariusz Bieniek 4-5 lutego do wsi Lipa wkroczyło wojsko!

Podziel się:

Oceń:

- Ktoś wpadł na pomysł, aby ulica Wojska Polskiego rzeczywiście stała się ulicą dla pojazdów wojskowych - czytany na facebookowym profilu wsi Lipa w powiecie stalowowolskim. Szef MON we wrześniu 2019 zapowiedział rozbudowę tutejszego poligonu wojskowego. I to staje się faktem. Mieszkańcy podzieleni. Jedni czują się bezpiecznie, drudzy do nowego-starego poligonu nastawieni są co najmniej sceptycznie.

O reaktywacji poligonu w Lipie pisaliśmy już we wrześniu ubiegłego roku: Wojskowe manewry w Lipie. Nie wchodź na teren poligonu!

- Jeśli ktoś z utęsknieniem czekał na rozpoczęcie funkcjonowania poligonu wojskowego w Lipie to w dniu dzisiejszym miał przedsmak, tego co się wkrótce będzie działo. Wzmożony ruch samochodowy sprzętu wojskowego w najbardziej newralgicznym miejscu naszej miejscowości jest bezspornym faktem. Tylko czekać jak się coś wydarzy. W pobliżu, szkoły, ośrodka zdrowia i parking, gdzie normalnie jest dużo lokalnych samochodów

- czytamy na fanpage poświęconemu miejscowości Lipa w powiecie stalowowolskim.

We wrześniu 2019 minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak ogłosił, że rozbudowany będzie poligon w Nowej Dębie o dodatkowe 10 tys. ha gruntów. W skład Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Dęba wszedł Plac Ćwiczeń Taktycznych – Lipa. Zrealizowanych zostało tu wiele inwestycji: budowa budynku koszarowego, modernizacja strzelnicy artyleryjskiej, budowa lądowiska Medavac oraz wykonanie placu szkolenia obrony przed bronią masowego rażenia.

Jak informował portal Deference24, poligon Lipa najprawdopodobniej przejmie część badań artyleryjskich. Nie dotyczy to wszystkich rodzajów badań i wszystkich typów uzbrojenia.

- Dla niektórych programów badań haubic samobieżnych „Krab” czy „Kryl”, mogących wysyłać pociski na odległość do 40 km, konieczne jest sąsiedztwo poligonu w Nowej Dębie, na teren którego upadają pociski wystrzeliwane ze Stalowej Woli. Ale już na starym-nowym poligonie Lipa będzie można wykonywać np. część badań zdawczo-odbiorczych samobieżnego moździerza 120 mm  automatycznego „Rak”

- czytamy na Deference24.

4 i 5 lutego na obiektach Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Dęba/Lipa prowadzone były zajęcia zintegrowane Grupy Powietrznodesantowej (GPD) 6 Brygady Powietrznodesantowej.

- To pierwsze po 10 latach przerwy wykorzystanie Ośrodka Szkolenia-Lipa do szkolenia wojska. To także pierwsze praktyczne wykorzystanie pojazdów wojsk aeromobilnych typu AERO w warunkach terenowych

- przekazała 6 Brygada Powietrznodesantowa.

CZYTAJ DALEJ

ms

Zdjęcia (29)

Podpięte galerie zdjęć:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe