6 MILIONÓW zł od Skarbu Państwa za śmierć ojca?

  • 09.02.2020, 10:50
  • ms
6 MILIONÓW zł od Skarbu Państwa za śmierć ojca? Fot. Encyklopedia Miasta Mielca 16 milionów zł - tyle łącznie żądają rodziny represjonowanych mężczyzn w czasach PRL.

Podziel się:

Oceń:

Córka represjonowanego i zamordowanego przez władze komunistyczne mieszkańca Podkarpacia żąda od Skarbu Państwa niemal 6 milionów złotych odszkodowania i zadośćuczynienia. Jej ojciec był torturowany i zamordowany przez funkcjonariuszy UB.

Chodzi o Wawrzyńca Dutkiewicza, który mieszkał w Mielcu. W latach 40. minionego wieku był społecznikiem i prowadził w mieście piekarnię.

Jego życiorys dostępny jest w Encyklopedii Miasta Mielca, którego wydawcą jest AWR Korso:

Wnioskiem 73-letniej córki Dutkiewicza zajmuje się Sąd Okręgowy w Rzeszowie. A ponieważ musi sprawdzić, czy w tej sprawie nie zapadł już wyrok wydany przez sąd w Poznaniu, rozprawę, która odbyła się kilka dni temu, przerwał. Kolejna odbędzie się 19 marca.

Oprócz zadośćuczynienia córka "Władka" chce odszkodowania za utracone wynagrodzenie z tytułu prowadzonej przez ojca piekarni i emeryturę - podaje TVP3 Rzeszów. Żąda również pomnika dla ojca i innych Żołnierzy Wyklętych z Mielca.

Podobne żądania od Skarbu Państwa ma rodzina Stanisława Doliny, również z Mielca. W tym przypadku jednak, żądana kwota wynosi 10 milionów zł. Żołnierz AK był represjonowany i kilka razy przesłuchiwany. Zmarł na zawał po jednym z przesłuchań.

Szczegóły jego życia zdradza Encyklopedia Miasta Mielca:

ms

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe