Czy wybory powinny się odbyć? Podkarpaccy posłowie odpowiadają 

  • 06.04.2020, 16:04
  • DJ
Czy wybory powinny się odbyć? Podkarpaccy posłowie odpowiadają Fot. Pixabay/Archiwum Posłów Czy wybory mają szansę odbyć się 10 maja? Co posłowie myślą o słowach prezydenta Andrzeja Dudy? Czy podkarpaccy samorządowcy mają się czego obawiać? Zapytaliśmy ich.

Podziel się:

Oceń:

Wybory prezydenckie to obecnie jeden z najczęściej poruszanych tematów w mediach ogólnokrajowych, ale również regionalnych. Ich data z powodu pandemii koronawirusa zaczęła budzić poważne kontrowersje i wywoływać płomienne dyskusje. Podobnie jak słowa prezydenta RP Andrzeja Dudy - "Jeśli są warunki, żeby chodzić do sklepu, to są warunki, żeby zagłosować". Jedni bronią daty wyborów, inni apelują o ich przełożenie, a pozostali rozważają przeprowadzenie ich w sposób korespondencyjny, co sądzą o tym podkarpaccy posłowie? Poprosiliśmy ich o komentarz.

Z powodu pandemii koronawirusa data wyborów, jak i również możliwość ich przeprowadzenia stoją pod znakiem zapytania. Na chwilę obecną rząd nie wskazuje jednoznacznie, iż wybory prezydenckie w maju się nie odbędą. Coraz częściej w przestrzeni publicznej pojawiają się jednak prośby, komentarze czy apelacje o ich przełożenie lub przeprowadzenie w formie korespondencyjnej. Na Podkarpaciu nie brakuje głosów sprzeciwu wobec wyborów czy poważnych obaw o nie, głosy te pojawiają się również wśród samorządowców czy włodarzy. Temat ten poruszał, m.in. prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek - jego komentarz przedstawiliśmy w jednym z naszych artykułów, zobacz:

Postanowiliśmy jednak poprosić o komentarz w sprawie wyborów oraz słów prezydenta Andrzeja Dudy samych posłów, którzy startowali z podkarpackich okręgów i list wyborczych. Pytania przesłaliśmy w piątek, 3 kwietnia. Na dziś, tj. poniedziałek, 6 kwietnia, otrzymaliśmy odpowiedź od czterech z dziesięciu posłów. Wierzymy jednak, iż wkrótce komentarza udzieli nam pozostała szóstka i będziemy mogli zaktualizować artykuł o ich wypowiedzi. Komentarze przedstawiane są w kolejności w jakiej je otrzymaliśmy.

Pytania, które zadaliśmy posłom:

1. Czy uważa Pan/Pani, iż przeprowadzenie wyborów prezydenckich w obecnym stanie jest możliwe i racjonalne?
2. Co sądzi Pan/Pani o słowach P. prezydenta Andrzeja Dudy? "Jeśli są warunki, żeby chodzić do sklepu, to są warunki, żeby zagłosować"?
3. Niektóre samorządy czy włodarze podkarpackich miast, np. prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek, sprzeciwiają się pomysłowi przeprowadzenia wyborów, powołując się na bezpieczeństwo mieszkańców swoich miast, gmin czy powiatów. Popiera Pan/Pani ich podejście? Czy uważa Pan/Pani, że mogą ponieść konsekwencje za ewentualny, realny sprzeciw 10 maja?

Krystyna Skowrońska
(Koalicja Obywatelska/Platforma Obywatelska)


1. Dzisiaj jest czas pandemii - ludzie chorują i umierają, a szpitale i służba zdrowia mają problemy. To trudny czas dla ludzi, którzy myślą o swoich rodzinach - o zdrowie i czy nie stracą pracy. To pokazuje, że w tych warunkach wybory nie są najważniejsze. Obóz rządzący musi pracować dla Polaków, a nie zajmować się kampanią wyborczą Prezydenta Dudy. Mamy stan zagrożenia chorobą - to pokazuje, że przeprowadzenie wyborów prezydenckich w obecnej sytuacji nie jest możliwe i nie jest racjonalne.

2. Do sklepu i apteki ludzie chodzą, bo muszą kupić artykuły niezbędne do egzystencji. A słowa Prezydenta Dudy, iż ludzie mogą pójść na wybory są cyniczne. Prezydent nie wie chyba o czym mówi - bo myśli tylko o swojej kampanii.

3. Samorządowcy muszą myśleć o bezpieczeństwie swoich mieszkańców. Ich protest przeciw zorganizowaniu wyborów gdy zagrożone jest zdrowie i życie mieszkańców jest zasadny. Dzisiaj protestuje ponad 200 samorządów. To postawa bardzo odpowiedzialna i odważna, pomimo gróźb odwołania ich przez rządzących. Teraz jest czas dla ludzi odważnych których popieram - bo nie ma rzeczy ważniejszej niż ludzkie zdrowie i życie. Wybory muszą poczekać...

DJ

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe