GWARA PODKARPACKA. Znasz te słowa? Używasz ich? TOP 10  

  • 09.05.2020, 17:46
  • DJ
GWARA PODKARPACKA. Znasz te słowa? Używasz ich? TOP 10 Fot. Archiwum Gwara podkarpacka - posługujesz się nią?

Podziel się:

Oceń:

Na Podkarpaciu wciąż żywa jest gwara - choć nie każdy z nas zdaje sobie z tego sprawę i pomimo tego, iż nie jest ona tak rozbudowana, jak poznańska czy dialekt śląski. Często używane przez nas słowa wydają się nam być częścią naszego "literackiego" języka polskiego, gdy tak w rzeczywistości są po prostu... gwarą! I choć niektóre z tych słów mogą nie występować w każdym rejonie naszego dość zróżnicowanego województwa, to jest jednak kilka takich, które powinien rozumieć każdy podkarpaciak.

Województwo podkarpackie jest dość zróżnicowanym terenem pod względem kultury i tradycji. Choć spora ich część zaniknęła, to jednak nasza gwara jest nadal żywa i czasem wciąż możemy ją usłyszeć na ulicach naszych miast czy wsi. Przygotowaliśmy dziesięć przykładów gwary podkarpackiej:

SZKUT

Chyba najpopularniejsze wyrażenie, które z pewnością każdy z nas choć raz miał okazję usłyszeć. A co ono takiego oznacza? Po prostu... dziecko!

DJ

Komentarze (24)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

siwy55
siwy55 16.05.2020, 08:18
A okalić się znaczy pobrudzić , czy dyrdać inaczej biegać .
Kali
Kali 13.05.2020, 11:40
Jeszcze wzuwać i wyzuwać się czyli zakładać lub zdejmować buty.
Arek
Arek 11.05.2020, 03:24
Greg ma rację zupełnie inaczej mówi się w Przemyślu a inaczej e Rzeszowie
Akek
Akek 11.05.2020, 03:18
A Lubania wiecie co to jest




Nemo
Nemo 10.05.2020, 21:51
Często na kwiatki doniczkowe na parapetach okien mówiono ..wazoniki.
gre g
gre g 10.05.2020, 18:40
nie na gwary podkarpackiej, jest rzeszowska, przemyska i inne. Jak sie jedzie piciagirm z rzesziwa do Przemysla to juz przed Przeworskiem slychac jak wsiadaja ludzie kt orzy mówią zupelnie inaczej. Wies podrzeszowska mówi gwara gluchoniemiecką. Tam sa obecne nalecialosci sląskie. Wies pod
przemyslem czy Jaroslawwie rozmawia zupelnie inaczej 8 nir chodzi tylko o akcent. Wirle slow sie rozni. Wiec sorry ale gwara podkaarpacka to jakis rzeszowski megalomanski wymysl!

.

Hanusia Górolecka
Hanusia Górolecka 11.05.2020, 15:50
Tak samo jest z gwarą góralską... Cepry myślą, że gwara góralska jest jedna i tyle. A tak po prawdzie, to głównych odmian gwary góralskiej jest dziesięć: podhalańska, łącka, sądecka, spiska, orawska, zagórzańska, żywiecka, cieszyńska, jabłonowska i górali śląskich. Wszędzie tak jest... Ktoś się nie zna, a gada.
Popylenko
Popylenko 11.05.2020, 16:18
Ktoś nie umie czytać, a komentuje " I choć niektóre z tych słów mogą nie występować w każdym rejonie naszego dość zróżnicowanego województwa, to jest jednak kilka takich, które powinien rozumieć każdy podkarpaciak."
orka
orka 10.05.2020, 18:33
Zezuj oznacza zdejm ,a wdziej znaczy ubierz moja babcia używała takich słów
Robert
Robert 10.05.2020, 14:37
Na Podkarpaciu mieszkam stosunkowo krotko ale podoba mi się w tutejszej mowie wzmocnienie przedrostkiem prze... (przepierun, itp).
Robert
Robert 10.05.2020, 14:32
A czy ktoś z was był w baduni albo widział paryję?
Greg
Greg 10.05.2020, 11:15
Wiekszosc slow nie uzywana chyba ze w Krośnie
DF
DF 10.05.2020, 10:31
"Drzeć łacha z kogoś" - mój kumpel z Jarosławia tak określał śmianie się z kogoś.
Ale miał jeszcze ciekawsze określenie; "strzelić /walnąć ułana", co miało znaczyć zsikać się w spodnie.
olo
olo 10.05.2020, 10:30
ajno czyli tak chawok czyli tam
Jasiek
Jasiek 10.05.2020, 08:26
nie znałem tylko słowa Charaje... reszta w użyciu
Natka
Natka 09.05.2020, 19:05
Kazdy region ma jakas gware nie tylko podkarpacie nie przedadzajcie.
Korso24
Korso24 09.05.2020, 19:07
A gdzie tak napisaliśmy? Już w samym leadzie jest wspomniane o chociażby gwarze poznańskiej czy etnolekcie śląskim.
Karola
Karola 09.05.2020, 18:31
Szponcić? Modzić? Placek jako pizza....
Czego zamiast dlaczego.
Popis
Popis 09.05.2020, 18:29
A skibka?
Robert
Robert 10.05.2020, 14:30
Pochodzę z wielkopolski i muszę stanowczo stwierdzić, że skibka to wyrażenie typowo poznańskie.
Popis
Popis 10.05.2020, 14:41
Tutaj też się używa skibka, ale to jest ta piętka. Nie wiem jak w Poznaniu
xcvbn
xcvbn 09.05.2020, 18:29
Nakastlik , bańka jako bombka choinkowa
Hanusia Górolecka
Hanusia Górolecka 11.05.2020, 15:54
Nakastlik i bańka to również typowe dla Krakowa.
Tak samo jak kapuza czy np. lekarski chałat (kitel)
Nemo.
Nemo. 10.05.2020, 21:49
Nakastlik to jest szafka nocna, a bombka to bańka...tak się mówiło u nas w domu.

Pozostałe