Archeolodzy odkryli na Podkarpaciu osadę z czasów Imperium Rzymskiego [VIDEO]

  • 18.05.2020, 17:39
  • DJ
Archeolodzy odkryli na Podkarpaciu osadę z czasów Imperium Rzymskiego [VIDEO] Fot. Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków w Przemyślu Archeolodzy odkryli pod Przemyślem zabudowania ze starożytności.

Podziel się:

Oceń:

W okolicach rozbudowy drogi wojewódzkiej nr 885 Przemyśl-Hermanowice-Granica Państwowa, odkryto osadę z czasów późnego Imperium Rzymskiego. Znalezisko jest charakterystyczne dla kultury przeworskiej.

Osada z czasów Imperium Rzymskiego na Podkarpaciu

- W związku z planowanymi pracami ziemnymi, zaistniała konieczność przeprowadzenia archeologicznych badań wykopaliskowych Odsłonięto i przebadano obszar około 50 arów, pozostała część stanowiska znajduję się pod drogą asfaltową i w jej bliskim otoczeniu. Podczas badań natrafiono na osadę prawdopodobnie z późnego okresu wpływów rzymskich, jednak informacja ta zostanie skonsultowana jeszcze z ekspertami. Na tym terenie zarejestrowano dwie budowle słupowe (6 konstrukcyjnych dołów posłowych.) oraz 3 budynki mieszkalne (chaty) o wymiarach 3m x 4m, 3,5 m x 4, 4 m x 5 m. Kolejnym ciekawym odkryciem jest seria piecowisk (25) charakterystyczna dla tego okresu i łączona na tym terenie z kultura przeworską. Poniżej obszaru z piecowiskami wyróżniono o znacznej głębokości jamy zasobowe i gospodarcze. Wśród nich odnaleziono piec – dwukomorowy do wypału ceramiki ( z niezachowaną częścią stropową). Podczas badań zidentyfikowano 380 obiektów, część z nich anulowano podczas eksploracji.

- informuje Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków w Przemyślu.

Jest to zdecydowanie niesamowite odkrycie. Archeolodzy udostępnili nagranie z wykopalisk, zobacz jak wyglądały ich prace:

DJ

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe