TARNOBRZEG: 30 ZŁOTYCH od osoby za odbiór śmieci. Sesja nadzwyczajna ODWOŁANA! [AKTUALIZACJA]

  • 28.05.2020, 11:21 (aktualizacja Wczoraj, 22:17)
  • GL
TARNOBRZEG: 30 ZŁOTYCH od osoby za odbiór śmieci. Sesja nadzwyczajna ODWOŁANA! [AKTUALIZACJA] Fot. Grzegorz Lipiec Mieszkańcy Tarnobrzega muszą się liczyć z kolejną podwyżką cen za odbiór odpadów komunalnych.

Podziel się:

Oceń:

Odbiór odpadów komunalnych w Tarnobrzegu już jest drogi, a od 1 lipca jeszcze bardziej nadszarpnie budżety domów i przedsiębiorstw. Dlaczego? Wszystko przez aneks do umowy śmieciowej podpisany przez prezydenta miasta Dariusza Bożka. Fakt jest jednak taki, że samorząd został postawiony "pod ścianą".

28.05:

O godzinie 12.30 za pomocą swojego profilu na Facebooku prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek ma się odnieść do całego zamieszania z podwyżką opłat za odbiór śmieci.

FACEBOOK PREZYDENTA TARNOBRZEGA

27.05:

Tarnobrzescy radni nie zajmą się 29 maja podwyżką za odbiór śmieci. Sesja nadzwyczajna została odwołana na wniosek Dariusza Bożka, prezydenta Tarnobrzega. 26 maja prezydent Tarnobrzega skierował do Przewodniczącego Rady Miasta wniosek o odwołanie sesji nadzwyczajnej. Sprawa podwyżek stawek za śmieci będzie omawiana i poddana pod głosowanie podczas zwyczajnej sesji, która odbędzie się 5 czerwca.

Tryb zwołania sesji nadzwyczajnej zakwestionował radny Kamil Kalinka, twierdząc, że dokonano tego z naruszeniem prawa.

25.05:

Poznaliśmy stawki jakie może przyjść płacić mieszkańcom Tarnobrzega za odbiór śmieci od 1 lipca. 30 złotych miesięcznie za odbiór śmieci segregowanych, jeśli ktoś nie chce prowadzić segregacji odpadów, zapłaci 60 złotych miesięcznie. Takie stawki znalazły się w propozycji uchwały, którą w najbliższy piątek, 29 maja, na sesji nadzwyczajnej, rozpatrzy Rada Miasta Tarnobrzega. W uchwale o nowych stawkach za odbiór śmieci jest zawarta bonifikata dla właścicieli domów jednorodzinnych kompostujących bioodpady. Wyniesie ona złotówkę od osoby.

22.05:

Całe zamieszanie z wywozem odpadów komunalnych z Tarnobrzega, a raczej podwyżką tej usługi wykonywanej przez Miejski Zakład Komunalny w Stalowej Woli, ma swoje źródło w słynnym już aneksie do umowy śmieciowej. Według relacji wszystkich mediów w Tarnobrzeg aneks został podpisany 25 marca. Zatem przez blisko dwa miesiące tarnobrzeski samorząd nic nie mówił na ten temat.

21.05:

Od 1 lipca mieszkańcy Tarnobrzega zapłacą za odbiór segregowanych śmieci dużo więcej niż 18 złotych. No właśnie ile? Tego jeszcze nie wiadomo, ale różne są szacunki, które sięgają nawet 30 złotych od osoby miesięcznie. Firma, z którą miasto ma podpisaną umowę, Miejski Zakład Komunalny w Stalowej Woli, wymusiła nowe stawki, grożąc jej zerwaniem.

Dlaczego? Skąd nagle taki wzrost? Na portalu tarnobrzeg.info o wzroście stawek mówi rzecznik prasowy tarnobrzeskiego magistratu Wojciech Lis.

- Miejski Zakład Komunalny w aneksie podniosło kwoty za zagospodarowanie frakcji odpadów, powołując się na drastyczne wzrosty kosztów zagospodarowania, obejmujące zmianę minimalnego wynagrodzenia za pracę, wzrost opłaty marszałkowskiej, wzrost opłat za przekazanie do unieszkodliwienia. W przypadku nie podpisania aneksu, doszłoby do zerwania umowy a Gmina Tarnobrzeg nie miałaby zabezpieczonego odbioru odpadów.

- wylicza Wojciech Lis.

Kwoty zmian zagospodarowania poszczególnych frakcji:
- odpady zmieszane z 307,80 zł do 631,80 zł brutto za tonę.
- odpady popiół z 189,00 zł do 313,20 zł brutto za tonę.
- odpady papier, metal, szkło z 96,12 zł do 481,68 zł brutto za tonę.
- odpady zielone z 221,40 zł do 507,60 zł brutto za tonę.
- odpady bio z 243,00 zł do 656,65 zł brutto za tonę.
- odpady wielkogabarytowe z 432,00 zł do 1.293,84 zł brutto za tonę.

Tarnobrzeski samorząd rozważa różne opcje wyjścia z tej spirali podwyżek. Planowane jest założenie, wspólnie z kilkoma innymi gminami, spółki która ma się zajmować odbiorem, składowaniem i zagospodarowaniem odpadów. Rejon Dróg Miejskich odpowiada za realizację projektu zmian wiat na śmieci, dobudowanie kolejnych i stworzenie 28 półpodziemnych wiat. Spółka stara się o dofinansowanie na ten projekt w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

GL

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe