Rzeszowskie CBŚP rozbiło grupę przestępczą! Oszukane zostały nawet banki

  • 05.06.2020, 14:50 (aktualizacja 10.06.2020, 16:40)
  • GL
3-343119.mp4
loadingŁaduję odtwarzacz...

Podziel się:

Oceń:

Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji z Rzeszowa zatrzymali sześć osób podejrzanych o przestępstwa gospodarcze. Wartość strat w wyniku działania grupy wynosi co najmniej 4,4 miliona złotych. Dodatkowo usiłowano wyłudzić mienie warte 1,6 miliona złotych. Pokrzywdzonymi działalnością grupy było 9 podmiotów gospodarczych: banki, firmy leasingowe, faktoringowe oraz ubezpieczeniowe. W proceder mogło być zaangażowanych 8 spółek.

Funkcjonariusze z rzeszowskiego Centralnego Biura Śledczego Policji prowadzą śledztwo w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej o charakterze gospodarczym. Z ustaleń śledczych wynika, że grupa mogła działać od 2014 roku do marca 2020 roku na terenie Warszawy i zajmowała się oszustwami, wyłudzeniami kredytów i pożyczek, przywłaszczeniami samochodów, a także praniem pieniędzy. Pokrzywdzonymi działalnością grupy były banki, firmy leasingowe, faktoringowe oraz ubezpieczeniowe. Sprawę nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Tarnobrzegu.

Jak informuje CBŚP z dotychczasowych ustaleń wynika, że członkowie grupy przestępczej utworzyli kilka spółek, które miały działać w branży handlowej. Jednak w rzeczywistości w większości nie prowadziły one działalności gospodarczej, lecz pozorowały współpracę gospodarczą między sobą. W tym celu członkowie grupy wystawiali faktury nieodzwierciedlające rzeczywistych zdarzeń gospodarczych, a także wielokrotnie transferowali te same środki finansowe pomiędzy spółkami.

Działania te miały uwiarygodnić "przedsiębiorstwa" w oczach banków i innych instytucji finansowych oraz skłonić je do udzielenia kredytów, pożyczek, leasingów, a także przyznania limitów faktoringowych. Członkowie grupy prawdopodobnie nie mieli zamiaru wywiązać się z zaciągniętych zobowiązań finansowych. Koniec końców doszło do niekorzystnego rozporządzenia mieniem pokrzywdzonych, a ustalona przez śledczych wartość strat wynosi co najmniej 4,4 miliona złotych. Dodatkowo członkowie grupy podejrzani są o usiłowanie doprowadzenia do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwocie 1,6 miliona złotych. Śledczy dotychczas ustalili, że w przestępczy proceder może być zaangażowanych 8 spółek, a pokrzywdzonych działalnością grupy mogło zostać 9 podmiotów gospodarczych.

Po tych ustaleniach CBŚP przeprowadził akcje na terenie województw świętokrzyskiego, mazowieckiego, warmińsko-mazurskiego, lubelskiego, łódzkiego i podlaskiego. Zatrzymano 6 podejrzanych w wieku od 24 do 66 lat, mieszkańców Mazowsza, Warmii i Mazur oraz Świętokrzyskiego. Funkcjonariusze przeszukali także 23 obiekty, w tym miejsca zamieszkania podejrzanych, siedziby spółek, a także biura rachunkowe zabezpieczając przy tym dokumentację oraz sprzęt elektroniczny.

Podejrzani zostali doprowadzeni do Prokuratury Okręgowej w Tarnobrzegu, gdzie łącznie usłyszeli 22 zarzuty. Wszystkie osoby usłyszały zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustw i posłużenia się fałszywą dokumentacją. Czterem osobom przedstawiono zarzut prania pieniędzy. Za te przestępstwa może grozić kara pozbawienia wolności do lat 15.

GL

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe