Przemyśl: Sto lat od sojuszu Piłsudski-Petlura [FOTO]

  • 14.06.2020, 13:07 (aktualizacja 14.06.2020, 14:39)
  • Kamil Krukiewicz
Przemyśl: Sto lat od sojuszu Piłsudski-Petlura [FOTO] Fot. Kamil Krukiewicz W związku z pandemią, w tegorocznej Panachydzie uczestniczyło o wiele mniej osób niż w minionych latach.

Podziel się:

Oceń:

Parafia Greckokatolicka pw. Świętego Jana Chrzciciela w Przemyślu i Związek Ukraińców w Polsce po raz kolejny upamiętniły porozumienie pomiędzy Józefem Piłsudskim a Symonem Petlurą.

Uroczystości Panachydy zapoczątkowała msza święta w przemyskiej Archikatedrze Greckokatolickiej pw. Św. Jana Chrzciciela. Druga część uroczystości  miała miejsce na Ukraińskim Cmentarzu Wojennym w Pikulicach, gdzie odbyło się uroczyste złożenie kwiatów na grobach żołnierzy Ukraińskiej Armii Ludowej i Ukraińskiej Halickiej Armii.

Porozumienie na linii Piłsudski-Petlura: Józef Piłsudski zawarł z przewodniczącym Dyrektoriatu Ukraińskiej Republiki Ludowej Symonem Petlurą sojusz polityczny i wojskowy. Polska uznawała w nim suwerenność Ukraińskiej Republiki Ludowej, zrzekała się terytoriów Rzeczypospolitej przedrozbiorowej na wschód od ustalonej linii granicy z Ukrainą i zobowiązywała się do wspólnej walki z bolszewikami. Ukraińska Republika Ludowa zrzekała się praw do ziem Galicji Wschodniej, które wcześniej zajmowała Zachodnioukraińska Republika Ludowa. Polska podpisując pakt pokojowy w Rydze (12 października 1920 roku), który zakończył wojnę polsko-bolszewicką, wycofała się z uznania Ukraińskiej Republiki Ludowej.

Kamil Krukiewicz

Zdjęcia (27)


Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe