Koło Jeżowego znaleziono ponad 100 szkieletów! To były głównie dzieci!

  • 20.06.2020, 09:30 (aktualizacja 20.06.2020, 09:54)
  • GL
Koło Jeżowego znaleziono ponad 100 szkieletów! To były głównie dzieci! Fot. Zdzisław Surowaniec/Echo Dnia Archeolog Katarzyna Oleszek natrafiła na szkielety podczas prac nadzorczych przy budowie drogi S-19.

Podziel się:

Oceń:

Podczas prac archeologicznych w przysiółku Pikuły-Podgórze we wsi Jeżowe (powiat niżański) znaleziono ludzkie szkielety.

Góra Kościelna koło Jeżowego to miejsce, gdzie natrafiono na ponad 100 ludzkich szkieletów. To wszystko w trakcie prac ziemnych związanych z powstającą trasą S19. Zdaniem archeologów jest to cmentarzysko z XVI wieku. 

- Odsłoniliśmy cmentarz na głębokości ponad jednego metra. Pierwsze grobowy jamy były po jego wschodniej stronie. Nie ma żadnych śladów trumien. Zwłoki były składane bezpośrednio do grobowej jamy. Być może były zawijane w prześcieradła. Cmentarz pochodzi z XVI-XVII wieku, ponieważ w 1603 roku erygowany był kościół, który znajdował się niedaleko. W 1720 roku świątynia została przeniesiona do centrum Jeżowego. Jest to bardzo ważne odkrycie, dlatego że prawie 80 procent pochówków stanowią dzieci! To jest naprawdę niezwykłe. Nie wiemy jeszcze, gdzie byli chowani dorośli mieszkańcy. Nie potrafimy też stwierdzić, gdzie stał kościół.

- powiedziała na łamach "Gościa Niedzielnego archeolog Katarzyna Oleszek.

Badania na cmentarzysku potrwają jeszcze dwa tygodnie. Wójt gminy Jeżowe Marek Stępak zapewnia, że szczątki zostaną wydobyte i umieszczone w trumienkach. Na parafialnym cmentarzu zostanie zorganizowany godny pochówek. To nie są jedyne znaleziska. W grobach były także monety i naczynia. Na początku trafią one do Gminnego Centrum Kultury w Jeżowem. Na stałe zostaną wyeksponowane w Muzeum Chrystusa Frasobliwego w Jeżowem.

GL

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe