Potężny radar nad Podkarpaciem! Mieszkańcy są pełni obaw

  • 13.09.2020, 13:30 (aktualizacja 13.09.2020, 13:31)
  • GL
Potężny radar nad Podkarpaciem! Mieszkańcy są pełni obaw Fot. Pexels Zdjęcie poglądowe: aerostat z radarem ma fruwać nad podkarpackim niebem.

Podziel się:

Oceń:

Szefostwo NATO zdecydowało, że nad województwem podkarpackim zawiśnie aerostat, który ma strzec granic Polski i Unii Europejskiej. Baza będzie blisko Ulanowa, ale niekoniecznie podoba się to lokalnej społeczności.

Wzmocnienie ochrony wschodnich granic Polski to istotna kwestia dla polskiej armii, ale także i wojsk całego NATO. Właśnie dlatego aerostat zawiśnie około 4000 metrów ponad gminą Ulanów w województwie podkarpackim. Statek powietrzny będzie obserwował obszar o promieniu setek kilometrów i dostarczał informacji na temat nisko przemieszczających się dronów lub samolotów, które mogą wlecieć w polską strefę powietrzną. System będzie również zdolny do identyfikowania wszystkich pojazdów latających, również małych prywatnych dronów.

  • Czytaj także:

>>WIELKA JEDNOSTKA WOJSKOWA ZADOMOWI SIĘ W NOWEJ DĘBIE

Gdzie będzie baza aerostatu? Na terenie posterunku 3. Sandomierskiego Batalionu Radiotechnicznego w Kurzynie Wielkiej (gmina Ulanów). Będzie to pierwszy tego typu obiekt w Polsce, a być może i w Europie. Mieszkańcy gminy Ulanów mają jednak obawy, czy jest to do końca bezpieczne. Właśnie dlatego doszło do spotkania lokalnych władz, wojskowych oraz samych mieszkańców. Ci ostatni pytali o szkodliwe promieniowanie, ewentualne wypadki, jak pęknięcie balonu, zakłócenia w odbiorze telewizji. Wojsko zapewnia, że technologia jest bezpieczna, a do tej pory nie było żadnych przypadków kiedy aerostat spadłby na ziemię w wyniku pęknięcia. Specjaliści z armii podkreślają, że jest ryzyko przestrzelenia balonu, ale on nie spada wtedy w kilka minut, na to potrzebnych jest kilka godzin.

  • Czytaj również:

>>WOJSKO WKRACZA NA PODKARPACIE

Wojskowi podkreślają, że jest to strategiczna inwestycja, która pomoże zagwarantować pokój. Samorządowcy potwierdzili, że zadbają o każdy szczegół umowy z armią. Posterunek aerostatowy miałby mieścić się na działce o powierzchni 200 na 300 metrów, wojsko chce kupić 14 hektarów. Całość może być gotowa pod koniec 2025 roku.

  • Czytaj więcej:

>>ARMIA ĆWICZY NA POLIGONIE W NOWEJ DĘBIE

GL

Komentarze (4)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Olo
Olo 12.09.2020, 21:44
ekokoa-baran
ekokoa
ekokoa 12.09.2020, 14:07
to nielegalne
Denaturat
Denaturat 12.09.2020, 18:58
Ty jesteś nielegalny
Olx
Olx 13.09.2020, 11:30
Aleś ty głupi!

Pozostałe