Opary z papierosów w Twoim domu gorsze niż sam dym 

  • 06.11.2019, 10:57
  • opr. ms
Opary z papierosów w Twoim domu gorsze niż sam dym Fot. Archiwum Dawka toksyn, na które narażone są dziecięce ciała w kontakcie z papierosowym dymem osiadłym na przedmiotach codziennego użytku, w tym na ubraniach, może być aż o 20 razy wyższa niż w przypadku dorosłych. Miej to na uwadze, myśląc o zdrowiu swojego dziecka.

Podziel się:

Oceń:

Jeśli myślisz, że nie ma nic gorszego niż dym papierosowy, to jesteś w błędzie. Według najnowszych badań, opary papierosowego dymu, które osiadają na przedmiotach codziennego użytku, wnikają w meble, tapicerkę czy dywany, które są na Twoich ubraniach, kurtce, są dużo bardziej szkodliwe niż się nam dotąd wydawało.

Temat zgłębili naukowcy z Departamentu Energii Krajowego Laboratorium Lawrence’a Berkeley’a w Stanach Zjednoczonych, a później Manuela Martins-Green, profesor biologii komórkowej z Uniwersytetu Kalifornijskiego ze swoim zespołem. Dwa niezależne ośrodki naukowe i te same wnioski:

Jeśli sami nie palimy, ale przebywamy w pomieszczeniu, do którego przeniknął papierosowy dym, grożą nam poważne choroby cywilizacyjne - od cukrzycy po uszkodzenia wątroby.

Okazuje się, że bierne palenie to nie tylko bieżące wdychanie dymu, ale również przebywanie w tym samym miejscu, w którym mieszka palacz lub w którym regularnie pali, choć wcale nie robi tego przy Tobie.

Najnowsze wyniki badań naukowych opublikowane zostały na łamach "Clinical Science".

Manuela Martins-Green przez 6 miesięcy obserwowała gryzonie, które miały kontakt z próbkami tkanin i przedmiotów, na którym osiadł papierosowy dym w takim stężeniu, jakie panuje w domach palaczy (według US Environmental Protection Agency). Od myszy biorących udział w badaniu w regularnych odstępach czasu pobierane były próbki z różnych organów (m.in. mózgu i wątroby) oraz badano ich krew. Co się okazało?

opr. ms

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe