reklama

Gwara podkarpacka. Czy znasz te zwroty, a może o nich nic nie wiedziałeś?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Fotopolska.eu

Gwara podkarpacka. Czy znasz te zwroty, a może o nich nic nie wiedziałeś? - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
7
zdjęć

Widok na Rynek w Kolbuszowej. | foto Fotopolska.eu

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Podkarpacie Nie jest może tak rozpowszechniona, ale mieszkańcy regionu często używają zwroty, które są charakterystyczne dla województwa podkarpackiego. Oto nasz krótki przewodnik po gwarze podkarpackiej. Czy wiedzieliście o wszystkich tych zwrotach?
reklama

Województwo podkarpackie jest dość zróżnicowanym terenem pod względem kultury i tradycji. Choć spora ich część zaniknęła, to jednak nasza gwara jest nadal żywa i czasem wciąż możemy ją usłyszeć na ulicach naszych miast czy wsi. Przygotowaliśmy dziesięć przykładów gwary podkarpackiej. Jakie znasz słowa? Czy jest jeszcze coś co należy wymienić?

Historia

Koniec dziewiętnastego wieku, nie ma Polski, która została podzielona przez trzech zaborców - Prusy, Imperium Rosyjskie, a także Cesarstwo Austro-Węgierskie. Obecne tereny województwa podkarpackiego znajdowały się w zaborze austriacko-węgierskim. Było to Królestwo Galicji i Lodomerii, istniejące w latach 1772–1918. Zalicza się do niej ziemie południowej Małopolski, Roztocze Wschodnie, Podkarpacie Wschodnie i Wyżynę Podolską na zachód od Zbrucza.

Po początkowo silnej germanizacji, w 1861 roku Galicja uzyskała autonomię z sejmem krajowym i rządem w stołecznym Lwowie. W 1867 roku, w związku z ustanowieniem monarchii dualistycznej (Królestwo Galicji i Lodomerii pozostało w składzie Cesarstwa Austrii), autonomię prowincji poszerzono. Rząd austriacki zagwarantował, że namiestnicy będą powoływani spośród miejscowych Polaków. Sejm miał prawo uchwalać ustawy dotyczące gospodarki krajowej, komunikacji, szkolnictwa i zdrowia. Dzięki temu Galicja stała się ośrodkiem polskiego ruchu niepodległościowego.

Gwara

Sprawdź naszą galerię.

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

Zaloguj się aby otrzymać dostęp do treści premium

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama